FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

SOLATNA KORENINSKA UŠ- PEMPHIGUS BURSARIUS (L.)

Homoptera, Pemphigidae

UVOD

Poleg te vrste se na solati pojavljajo tudi druge vrste. Solatna koreninska uš se od njih razlikuje po kratkih tipalkah, ki so krajše kot 1/3 telesne dolžine.

OPIS

Uši so rumenkaste in prekrite z belkasto volnato snovjo.

Razvojni krog

Škodljivec prezimi v stadiju jajčeca na topolu. Na tem gostitelju preide v stadij imaga in se prvič pari. Ob koncu pomladi se preseli na korenine solate, endivije in nekaterih plevelov. Krilate uši se preletajo iz njive na njivo.

Na koreninah solate jih najdemo v gostih kolonijah, ki jih prekriva vosek pepelnate barve.

Škoda

Uši sesajo korenine, zato zastane rast napadenih rastlin. Škoda je večja v sušnih in toplih obdobjih, ki pospešujejo razvoj uši. Močno napadene rastline venejo. Že razvite glave postanejo mehke, še nerazvite pa se neustrezno razvijejo. Pridelek se lahko precej zmanjša. Ob napadu zelo številčnih populacij rastline propadejo. Posamezne koreninice porjavijo in odmro.

Vrsta Pemphidus brumarius je nevaren škodljivec na območjih, kjer gojijo solato v bližini topolovih nasadov ali parkov.

VARSTVO

Pravilna agrotehnika. Podrtje topolov v bližini območij, na katerih gojimo solato ali obratno. Nekatere sorte solate so odporne na to uš.

Kljub napadu uši pa lahko še vedno dosežemo zadovoljiv pridelek. V tem primeru z optimalnim zalivanjem preprečimo stres rastlin. Tako preprečimo pojav talnih razpok, prek katerih uši dosežejo korenine. Če je prišlo do napada na predhodnem posevku moramo tla globoko obdelati in osušiti. Z mulčenjem napadenega posevka ne preprečimo napad prihodnjega.

 

Besedilo: Stanislav Trdan, BF - Agronomija

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin